Tiché hrozby na českých polích - Alarmující dokument o stavu orné půdy na ČT24

Tiché hrozby na českých polích - Alarmující dokument o stavu orné půdy na ČT24

Akademie věd České republiky natočila mimořádně zajímavý dokument Mizející půda pojednávající o důsledcích eroze na našich polích. S ohledem na naléhavost problému ho Česká televize zařadila v rámci pokračování svého tematického cyklu Tiché hrozby.

Jak zazní v dokumentu jednou z hlavních příčin eroze je, že pouhých 30 % orné půdy patří hospodařícím farmářům a plných 70 % je obhospodařováno na základě pachtu. Zatímco majitel půdy tak často ani netuší, že bonita jeho půdy s každým přívalovým deštěm klesá, farmáři v nájmu chybí motivace realizovat na pozemcích nákladná protierozní opatření.

____________________________________________________________________________
Vlastníte půdu a uvažujete o prodeji, nebo vám chybí informace? Nezávazně nám níže napište. 

Získat cenu pozemku

____________________________________________________________________________
 

Každoročně z hektaru orné půdy nenávratně mizí tuny kvalitní zeminy v důsledku živelné půdní eroze. Často je příčinou nevhodné hospodaření zemědělců, kdy půda ztrácí svou přirozenou absorpční schopnost a při absenci remízků i jiných krajinných prvků je její plodná složka splavována do údolí včetně minerálů, živin, ale také pesticidů a hnojiv. 

Mizející půda v důsledku eroze je odborníky vnímána jako jedno z plíživých ohrožení potravinové soběstačnosti budoucích generací. Společnost Farmíto má za cíl zvýšit podíl těch, kteří hospodaří takzvaně na vlastním. Jen tak můžeme očekávat, že budou farmáři užívat půdu s dlouhodobou vizí a přispějí svým dílem k ozdravení české krajiny. Je totiž logické, že kroky vedoucí k nápravě bude podnikat jen ten farmář, který má vlastnická práva k pozemku, a tedy i záruku návratnosti nemalé investice do ozdravných krajinných prvků.

U nás v Česku má tento problém větší rozměr než jinde. V důsledku dřívější kolektivizace a scelování půdy totiž čeští zemědělci hospodaří na podstatně větších výměrách než jejich zahraniční kolegové. Zatímco průměrná velikost farmy v EU je 16,6 ha, u nás v České republice je to neuvěřitelných 130,2 ha!

Na celý dokument Mizející půda se můžete podívat ZDE. Navazující diskuzi s odborníky i zástupcem hospodařících farmářů najdete ZDE.

 

Dokument:

Navazující debata:

Kontaktujte nás

Nevíte si rady s kupní smlouvou nebo máte jiný dotaz ohledně zemědělské půdy? Napište nám prostřednictvím tohoto formuláře a my vám co nejdříve odpovíme.

Jméno je povinný údaj, prosím, vyplňte jej.
Příjmení je povinný údaj, prosím, vyplňte jej.
Email je povinný údaj, prosím, vyplňte jej.
Email nemá správný formát př. adresa@domena.cz
Telefon je povinný údaj, prosím, vyplňte jej.
Vyplňte telefon ve tvaru 602123456 bez mezer a státní předvolby.
Nebyl vysloven souhlas se zpracováním osobních údajů

Bezplatná linka
+420 800 810 201

Jednatel
Petr Jeřábek

Adresa
Revoluční 1003/3, Staré Město, 110 00 Praha


09004181

DIČ
CZ09004181

logo Farmíto

© 2022 Farmíto s.r.o. Všechna práva vyhrazena

GDPR COOKIES