Napsali o nás: "Nevhodným hospodařením klesá kvalita i cena zemědělské půdy"

Napsali o nás:

Převládá pocit, že cena zemědělské půdy jen roste, nicméně už se méně mluví o tom, jak díky špatnému hospodaření může její hodnota nepozorovaně klesat. Na rozdíl například od bytů, kde závadu vidíte téměř okamžitě a můžete ji rychle řešit, kvalitní půda mizí nepozorovaně. Růst ceny půdy není samozřejmý, může ho ohrozit třeba špatně nastavený pacht a nevhodné zacházení s půdou. Případný prodej půdy je pak nesnadný proces, při kterém je vhodné spolupracovat s eticky smýšlející firmou.

____________________________________________________________________________
Vlastníte půdu a uvažujete o prodeji, nebo vám chybí informace? Nezávazně nám níže napište. 

Získat cenu pozemku

____________________________________________________________________________

Ekonomická data jsou na první pohled pro majitele zemědělské půdy v Česku příznivá. Ukazuje se, že její cena se udržuje i v okamžiku, kdy je celé hospodářství zasaženo důsledky covidového zpomalení ekonomiky. Jedná se o tisíciletími prověřenou hodnotu, přičemž růst její ceny se dlouho držel nad mírou inflace. Tržní ceny ale velmi pravděpodobně nyní dosahují svého maxima. Právě na tuto skutečnost by majitelé zemědělské půdy měli myslet a věnovat ji zvýšenou pozornost.

Každý den v Česku bez náhrady zmizí zhruba pětadvacet hektarů zemědělské půdy, tedy stejná rozloha, jakou má čtyřicet fotbalových hřišť,“ upozorňuje Petr Jeřábek ze společnosti Farmíto. Podle Jeřábka data ukazují, že příčinami tohoto znepokojivého trendu je téměř vždy zanedbání řádné péče o zemědělskou půdu. „Zemědělská půda je ve srovnání s jinými nemovitostmi, například byty nebo domy, méně náročná na údržbu. Zatímco zničený byt lze rychle zrekonstruovat, poničená půda se vzpamatovává dlouhé roky.

Hledejte dobrého hospodáře

Klíčovým faktorem pro dobrou péči o zemědělskou půdu je najít pro ni dobrého hospodáře. Zodpovědná péče totiž zajistí její kvalitu i očekávané výnosy na dlouhá léta. Dobrý zemědělec proto půdu nezatěžuje přílišným používáním chemikálií, předchází její erozi nevhodnou orbou a tak podobně.

Zodpovědná péče o půdu představuje celý komplex zdánlivých maličkostí, jejichž součet je ale nezbytný, aby půda žila a zůstávala kvalitní,“ vysvětluje Jeřábek ze společnosti Farmíto s poukazem například na důkladnou kontrolu půdy po přívalových deštích, využití hluboké orby či výskyt hmyzu a polních ptáků. „Nevhodným hospodařením se půda dříve nebo později vysílí a přestane plodit,” varuje Jeřábek s tím, že právě k takovýmto koncům vede současný trend tlaku nadnárodních řetězců na nízké výkupní ceny plodin.

Celý článek si přečtěte na webových stránkách Náš Region ZDE

Náš Region, Jan Kulich, 4. 4. 2022

Kontaktujte nás

Nevíte si rady s kupní smlouvou nebo máte jiný dotaz ohledně zemědělské půdy? Napište nám prostřednictvím tohoto formuláře a my vám co nejdříve odpovíme.

Jméno je povinný údaj, prosím, vyplňte jej.
Příjmení je povinný údaj, prosím, vyplňte jej.
Email je povinný údaj, prosím, vyplňte jej.
Email nemá správný formát př. adresa@domena.cz
Telefon je povinný údaj, prosím, vyplňte jej.
Vyplňte telefon ve tvaru 602123456 bez mezer a státní předvolby.
Nebyl vysloven souhlas se zpracováním osobních údajů

Bezplatná linka
+420 800 810 201

Jednatel
Petr Jeřábek

Adresa
Revoluční 1003/3, Staré Město, 110 00 Praha


09004181

DIČ
CZ09004181

logo Farmíto

© 2022 Farmíto s.r.o. Všechna práva vyhrazena

GDPR COOKIES