Kalendova rodina se v devadesátých letech přestěhovala do domku v Dolních Chabrech. Poblíž byla zarostlá rokle. Jak se později Josef Kalenda dozvěděl na začátku 20. století tu byla louka, ta se ale každou zimu zaplavovala vodou z blízkého pramene a místní na ní bruslili. Později v těch místech rodina Suchých, kterým pozemek původně patřil, vybudovala rybník. Majetek byl rodině znárodněn a nádrž uvadala. V 90. letech se majetek Suchým vrátil - ale už jako zanesený pozemek.
Josef Kalenda, od původních majitelů pozemek odkoupil a rozhodl se mu vrátit původní účel.
Spolu s rodinou a přáteli začali zpustlý pozemek dávat dohromady. Museli pokácet spoustu náletových stromů. V původním rybníce našli pohozené pneumatiky, kusy železa nebo roury od kamen. Pramen, který vyvěrá o pár desítek metrů nad loukou, byl také úplně zanesený. „Ale i přes to, že tam byly věci, co do rybníka nepatří žili v něm raci a dodnes tu je lednáček. To byla známka toho, že voda je čistá - a s pozemkem se dalo něco dělat.“ Rodina vše vyčistila. A vybudovala na místě menší rybník.
Tak začal příběh Kalendovy Chabrybárny. Dnes se chovu a prodeji ryb věnují už deset let a kromě zakladatele Josefa se na podniku podílí celá rodina - jeho manželka Iveta, syn Jan, dcera Alžběta i jejich partneři.
Celá Chabrybárna se rozkládá na území zhruba jednoho hektaru. Je tu soustava rybníčků a nekolik sádek. Kalendovi tu pořádají výlovy, rybobraní, Kaprfest. A taky vánoční prodej kaprů, kterým jsou vyhlášení. Ale cesta nebyla růžová.
Kalendovi začali s malým rybníčkem a udírnou, kterou dostal Josef Kalenda k narozeninám. Rybařili s pár přáteli, udili a mezi místními se rozkřiklo, že mají dobré ryby a že by o ně taky měli zájem. Lidé se začali nabalovat.
A tak Josef se synem zkusili sádky zaplnit. Původní myšlenkou bylo mít v rybárně koi kapry. Josef Kalenda tu vlastníma rukama vystavěl průtočné sádky - takže ryby mají neustále proudící, čistou a okysličenou vodu. Koi kaprům se ale v chladnějším prostředí nedařilo. „Jsme v údolí, je tu chladněji celý rok. Studená voda proudí do rybníků i sádek přímo z pramene.” V začátcích dali na doporučení. A nevyšlo to. Od té doby se snaží objevovat vše sami. Znamená to ale hodně učení, nabírání zkušeností v praxi a zkoušení.
Nakonec přišli na to, že ne všem rybám se může dařit v jejich vodě. Koi kapry nahradili pstruzi a další druhy. Ačkoli dnes po letech zkušeností Josef Kalenda říká, že se správným přístupem, lze kdekoli u nás chovat každou sladkovodní rybu - je třeba jim ale přizpůsobit podmínky. A to chce čas, know-how i prostředky.
Josef Kalenda je původně elektro mechanik, jak chovat ryby se učil za pochodu. Obcházel a objížděl sádky a rybníky po Čechách. Hledal techniky a technologie. A zkoušel, co bude nejlepší.
Dnes prodají 3 - 4 metráky za týden. Pro ryby si sem jezdí nejen z Prahy a okolí, ale Kalendova Chabrybárna především dodává do pražských restauracích a úzce spolupracuje s řetězcem Ambiente. Ryba od Kalendů je záruka čerstvosti a kvality.
Ryby, které najdete u nich pocházejí ze Šumavy, Boubínského pralesa, Jizerských hor nebo také z Blatné.
Veřejnosti se Kalendova Chabrybárna poprvé otevřela v zimě 2014 a to vánočním prodejem kaprů. „Za první rok jsme prodali 7 metráků kaprů. A už jsme v tom byli namočení.”
Pro kapry se sem každoročně sjíždějí lidé z celé Prahy, ale i okolí. Pro Kalendovi je to zasloužený vrchol sezóny. V tomto období se tu stojí fronty. Kromě tradičních kaprů jdou o Vánocích na odbyt ale i pstruzi a další ryby. Podle Kalendových zákazníci už první rok ocenili to, že to dělají trochu jinak. A že ryba od nich je stoprocentně čerstvá.
„Ačkoli ryby v kádích, které můžeme před Vánocemi vidět všude, podléhají veterinárním nařízením, takže k nějakému týrání by docházet nemělo, u nás je to proti tomu rybí wellness.” popisují Kalendovi.
A nejen na chuti, ale také na atmosféře - při vánočním prodeji si u Kalendů můžete dát při čekání na rybu dát občerstvení, zaručeně vedou hranolky z kapra nebo kapří klobása v rohlíku. Ke všemu hrají koledy. Chodí sem často rodiny s dětmi a děti jsou nalepené kolem sádek.
Rybník a sádky dnes slouží jako „zásobárna“ ryb a sportovní rybník pro, ty kteří by si rádi ulovili svou vlastní rybu. Josef a Jan Kalendovi ale sní o tom, že budou mít ve svých rybnících jednou vlastní chov ryb. Ale oba říkají, že je čeká ještě kus cesty.