Typickým příkladem mohou být třeba níže položené, často i strmé břehy u rybníka či na březích potoka. Právě takové můžete využít k produkci dřeva na otop a ušetřit tak nemalé peníze na energiích.
Nedávná energetická krize byla pro řadu majitelů půdy impulzem k pěstování dřevin. Dřevní hmota je totiž obnovitelný zdroj energie, navíc poměrně jednoduše dosažitelný i bez větší mechanizace. Kus nevyužívané půdy tak může přinést nemalé úspory i vaší rodině. Hřát vás bude i dobrý pocit, že jste udělali také něco pro krajinu. Vaše dřeviny budou bránit větrné erozi a každé jaro se stanou první vítanou potravou pro včelstva.
Výhřevnost vrbového dřeva je 1595 kWh na kubický metr sypaný, což je srovnatelné se smrkem či olší a významně více než má topol. Dřevo je měkké, takže velice dobře vzplane a roztopí kamna či krb. Rychle vytvoří příjemnou atmosféru.
Jedná se o zásadní řez veškerých větví, takže kmen následně obrůstá novými výhonky právě tak, jak dobře známe z Ladových idylických obrázků.
Farmíto nabízí odhad ceny pozemku zdarma a nezávazně.
Poctivá cena pozemku se stanovuje na základě řady faktorů. Každý pozemek je unikátní, proto doporučujeme využít služeb odborníků, a ne obecných kalkulaček.
Pěstování dřevní hmoty nemusí probíhat pouze v lese. Naopak, pokud chcete mít užitek z vlastního vypěstovaného dřeva co nejdříve, je vhodné poohlédnout se po jiných dřevinách, než je smrk či borovice, které se zužitkují až za desítky let. Oproti tomu existují dřeviny, která vám dřevní hmotu jako zdroj energie poskytnou velice rychle. A právě těm se daří na zmíněných podmáčených plochách.
Mezi dřeviny vhodné pro váš agrolesnický počin můžeme zařadit třeba vrbu, olši nebo lísku. Například vrb roste v české krajině na dvě desítky druhů a liší se nejen vzhledem ale také vlastnostmi. Výhodou takové vrby bílé je, že dobře snáší řez na hlavu i výkyvy mezi jarní podmáčenou a letní vysušenou půdou. I když jde o dřeviny vesměs nenáročné, přece jen je vhodné poradit se s odborníkem, kterému detailněji popíšete konkrétní stanoviště, kde chcete realizovat svůj záměr.
Více o podmínkách je možné nalézt na portálu Ministerstva zemědělství v rámci AEKO nebo také v nařízení vlády o stanovení podmínek provádění agroenvironmentálně-klimatických opatření č. 80/2023 Sb.