S ohledem na naléhavost problému ho Česká televize zařadila v rámci pokračování svého tematického cyklu Tiché hrozby.
Jak zazní v dokumentu jednou z hlavních příčin eroze je, že pouhých 30 % orné půdy patří hospodařícím farmářům a plných 70 % je obhospodařováno na základě pachtu. Zatímco majitel půdy tak často ani netuší, že bonita jeho půdy s každým přívalovým deštěm klesá, farmáři v nájmu chybí motivace realizovat na pozemcích nákladná protierozní opatření.
Každoročně z hektaru orné půdy nenávratně mizí tuny kvalitní zeminy v důsledku živelné půdní eroze. Často je příčinou nevhodné hospodaření zemědělců, kdy půda ztrácí svou přirozenou absorpční schopnost a při absenci remízků i jiných krajinných prvků je její plodná složka splavována do údolí včetně minerálů, živin, ale také pesticidů a hnojiv.
Mizející půda v důsledku eroze je odborníky vnímána jako jedno z plíživých ohrožení potravinové soběstačnosti budoucích generací. Společnost Farmíto má za cíl zvýšit podíl těch, kteří hospodaří takzvaně na vlastním. Jen tak můžeme očekávat, že budou farmáři užívat půdu s dlouhodobou vizí a přispějí svým dílem k ozdravení české krajiny. Je totiž logické, že kroky vedoucí k nápravě bude podnikat jen ten farmář, který má vlastnická práva k pozemku, a tedy i záruku návratnosti nemalé investice do ozdravných krajinných prvků.
U nás v Česku má tento problém větší rozměr než jinde. V důsledku dřívější kolektivizace a scelování půdy totiž čeští zemědělci hospodaří na podstatně větších výměrách než jejich zahraniční kolegové. Zatímco průměrná velikost farmy v EU je 16,6 ha, u nás v České republice je to neuvěřitelných 130,2 ha!
Na celý dokument Mizející půda se můžete podívat ZDE. Navazující diskuzi s odborníky i zástupcem hospodařících farmářů najdete ZDE.