Cibulkovi byli jedni z prvních u nás, kdo se rozhodl jít cestou bio vinaření. Věnují se mu od roku 2005 už 18 let. Začátky byly náročné.
A tak se v počátcích rodina inspirovala a učila převážně ze zahraničí, kde už tenkrát bylo dostupných více zdrojů a tento způsob pěstování je celkově běžnější.
Dnes už mají Cibulkovi bohaté zkušenosti, spoustu toho vyzkoušeli – ačkoliv ani po tolika letech nemohou říct, že by pěstování vína v organickém režimu byla procházka růžovým sadem.
Jaký je rozdíl mezi pěstováním vína v konvenčním a v organickém režimu? Je to stejné jako u jiných zemědělských aktivit.
Cibulkovi víno pěstují šetrněji, bez zásahu chemie, nepoužívají průmyslové chemické postřiky ani hnojiva. Hnojí pouze kravským nebo chlévským hnojem. Proti škůdcům se brání bohatou biodiverzitou, zaváděním meziplodin mezi víno samotné, a pokud je potřeba lokálně vinnou révu proti škůdcům „postříkat“, volí biologické varianty. Ty vybízejí rostlinu k reakci a obraně. Plevely odstraňují ručně.
Zatravněné meziřadí a meziplodiny chrání nejen vinnou révu proti škůdcům, ale také účinně zabraňuje erozi půdy. A pokud člověk vyjde na vinici, cítí se tam dobře, což je podle Cibulkových také důležité.
Podle Cibulkových je bio hospodaření klíčové pro narovnání rovnováhy v přírodě: zvyšuje biodiverzitu, zadržuje vodu v krajině, a zpomaluje globální oteplování. Půda je živá a zadržuje o 44 % více CO2, než konvenčně obdělávaná půda.
Rodina se ve svém přístupu k pěstování řídí výrokem připisovaným Martinu Lutherovi.
Cibulkovi se snaží poskytovat nejlepší podmínky a vstupy přirozeného procesu tak, aby nabídli co nejvyšší kvalitu.
Cibulkovi se zaměřují na červená vína, což není v oblasti Pálavy typické. To vyžaduje i speciální přístup k samotnému pěstování révy a dále ke zpracování vína. Pěstují po burgundském vzoru na velmi úzkých sponách, což nutí révu, aby si konkurovala, a tak se její kořenový systém zakořeňuje hloub v půdě. Nejenže tak má lepší přístup k minerálním látkám a organické složce, která je v půdě zastoupená v nižších vrstvách, je ale také méně náchylná k poškození při vodní nebo větrné erozi. Nejkvalitnější vína sbírají Cibulkovi ručně – na vinohradu dělají trojnásobné redukce, zelený předsběr a dle potřeby půlí i hrozny. Věří tomu, že z každého doušku jejich vína je péče cítit.
Vzor pro zpracování a výrobu vín si vzali především ve Francii. Sekty vyrábějí klasickou šampaňskou metodou, nechávají je ale kvasit speciální metodou v dřevěných barikových sudech. Vína nechávají dozrávat ve sklepě letohrádku Port Insel, který rodina zakoupila ve zbídačeném stavu, svépomocí zvelebila a udělala z něj srdce svých vinohradů. Jejich víno je nejprodávanějším biovínem u nás.
Rodina se ale nevěnuje jen pěstování révy.
Kromě vinic mají kolem letohrádku Port Insel opylovací zahradu a louky. Na nich jsou umístěné včelí úly, které jsou nezbytné pro zdraví krajiny. Ačkoli je to někdy náročné, svou cestu by rodina neměnila.
Za vinařstvím stojí dvě generace rodiny Cibulkových. Od roku 2005 hospodaří v organickém režimu Mikulovské pooblasti na 32 ha v úzkém sponu 1,3 m x 0,7 m po burgundském vzoru.
Jejich vína jsou nejprodávanějšími biovíny z české produkce.