Téměř před rokem jsme se ve Farmítu dozvěděli o projektu Zachraň srnče. Skupina dobrovolníků v období seče, které připadá na květen a červen, každý den ráno s rozbřeskem vychází do polí a luk. V rojnicích prochází vysokou trávou a snaží se najít bezbranná novorozená srnčata, která ještě nejsou schopna pohybu. Přenést je do bezpečí a zachránit tak před sekačkou žacích strojů. Ročně takhle zahyne pod žacími stroji v tomto období až 60 000 novorozených mláďat srnčat ale i další zvěře, která před stále rychlejšími a modernějšími stroji není schopná včas utéct do bezpečí.
O tom, jak probíhá taková „záchranná akce“ se můžete dozvědět víc v našem dokumentu, který vznikal v letošním období sečí.
Začali jsme se o celou problematiku zajímat. Tato situace totiž není příjemná pro nikoho, ani pro obsluhu strojů, která stojí za smrtí mláďat, pro vlastníka či hospodáře daného pozemku, který má kontaminovanou úrodu a už vůbec ne pro zvěř, která v polích hledá úkryt a nachází konec. Ze zákona jsou přitom vlastníci i zemědělci spolu s myslivci povinováni provádět patřičná opatření pro ochranu zvěře a dbát na to, aby zvěř nacházející se na polích v době seče nebyla týrána ani usmrcována. Jenže v praxi to není tak jednoduché. Projít několik hektarů vysoké trávy a všechna schoulená ležící mláďata, je téměř nemožné. Pomoc dobrovolnických skupin je zásadní.
V celém problému může výrazně pomoci moderní technika. A to konkrétně drony s termovizí. Nebo nové žací stroje vybavené čidly. Obojí je ale pro většinu zemědělců nedostupná. A tak v tomto případě všichni společně volají po podpoře od státu nebo odjinud.
A tady vstupujeme do hry opět my. Rozhodli jsme se podpořit nákup dronů s termovizí pro skupinu Zachraň srnče před sekačkou. Ty totiž zásadně usnadní dobrovolníkům nebo dalším složkám kontrolu polí. Ušetří spoustu nachozených kilometrů a odhalí srnčata efektivně z výšky a dobrovolníci nebo myslivci, kteří pole kontrolují, nepošlapou hospodářům v rojnicích celou úrodu.
Jsme rádi, že jsme mohli být součástí. Dobrovolníci zde zachraňují svými kroky mnohem víc než jen srnčata a další zvěř. Chrání hospodářům úrodu před kontaminací, myslivcům výrazně usnadňují práci a nám ostatním ukazují, že solidarita a zájem není sprosté slovo. A že by nám na naší krajině mělo záležet. Jinou totiž nemáme.
O celém projektu a letošních senosečí průběžně informujeme na našich sociálních sítích. Sledujte nás a staňte se spolu s námi součástí pomoci při záchraně srnčat.
Celý náš dokument o záchraně srnčat můžete shlédnout rovnou na této stránce a nebo na odkazu zde.
foto: Nadace LKJ a fotograf Jan Tichý