Srnčí mláďata se obvykle rodí od května do začátku července. Bohužel se tyto měsíce kryjí s obdobím senoseče, proto jsou srnčata hned od počátku v ohrožení. V prvních dnech totiž mládě není schopno pohybu, aby samo uniklo před blížícím se žacím strojem. Obsluha nemá šanci křehkého tvorečka včas zpozorovat, a tak často dochází k jeho devastujícím poraněním.
Podle statistik takto ročně zahyne až 60 tisíc srnčích mláďat. Intenzivnější součinnost zemědělců s myslivci bohužel není cestou k nápravě. Nelze totiž dlouhodobě plánovat senoseče a koordinovat je s místními mysliveckými sdruženími, která většinou tvoří amatérští členové zaměstnaní v jiných profesích. Nedávná reportáž České televize o této problematice na nás velice zapůsobila. Naštěstí také kromě trýznivých záběrů zvířat nastínila i možná řešení. Aktivity se ujímají dobrovolníci hned několika spolků. Spojili jsme se s paní Křesákovou, předsedkyní iniciativy „Zachraň srnče před sekačkou“, abychom jejich snažení podpořili.
Po společné diskuzi jsme se s nadšením všech zaměstnanců zapojili do projektu. Finančním příspěvkem i osvětou na našich sociálních sítích jsme podpořili sbírku na Donio.cz, díky které si mohl spolek zakoupit další drony s termovizí. Ty totiž dokážou mládě včas odhalit, ideálně v brzkých ranních hodinách, kdy je okolí ještě chladné. Celé snažení dobrovolníků je tak mnohem efektivnější, protože i velká plocha před senosečí může být z jednoho místa dokonale prohledána. Pokud dobrovolníci nějaké mládě najdou, opatrně ho přemístí mimo pole, kde si ho později srna bez problémů najde.
S paní Křesákovou jsme se domluvili na další spolupráci a naší podpoře spolku. Pokud byste se i vy chtěli zapojit do podpory záchrany srnčích mláďat, klikněte na www.zachransrnce.cz. Rádi vás budeme dále informovat o všem podstatném, stačí sledovat náš Facebook.