Pokud prodáváte pozemek nebo nemovitost jako fyzická osoba - týká se vás při prodeji pouze daň z příjmu. Další daně řešit nemusíte. V řadě případů navíc můžete být od této povinnosti osvobozeni a daň platit nemusíte.
Kromě daně z příjmu při prodeji nemovitosti se můžete setkat ještě s několika dalšími typy poplatků. V případě, že ale využíváte služeb specializovaných firem nebo realitních agentur, jako je třeba Farmíto - většinu těchto poplatků firma řeší a platí za vás. S čím se tedy můžete setkat?
Nabízíme nejlepší cenu na trhu. Zjistěte hodnotu vašeho pozemku zcela zdarma a nezávazně.
Daň z příjmu se vztahuje na zisk z prodeje nemovitosti. Daní se v případě, že půda je prodána za vyšší cenu než byla její pořizovací cena, rozdíl mezi prodejní a pořizovací cenou se zahrnuje do daňového základu vlastníka a je zdaněn jako příjem z prodeje nemovitostí.
Jestliže jste nabyli pozemek do 31. 12. 2020 a vlastníte jej déle než 5 let, jste od této daně osvobozeni.
Pro pozemky nabyté od 1.1.2021 je doba, po kterou musíte vlastnit nemovitost, abyste byli osvobozeni z platby daně z příjmů v případě prodeje, prodloužena na 10 let. Výjimku tvoří případy, kdy se jedná o prodej nemovitosti nabyté děděním od zůstavitele, který byl příbuzným v řadě přímé nebo manželem, manželkou. V tomto případě se doba 10 let o dobu, po kterou byla nemovitost prokazatelně ve vlastnictví zůstavitele - tedy toho, po kom dědíte.
Podnikatelé musí kromě základního pravidla dodržet i druhou podmínku. Nemovitost nesmí být po celou dobu časového testu, tedy 5 nebo 10 let, zahrnuta v obchodním majetku. Pokud nejsou obě podmínky splněny současně, vzniká povinnost příjem z prodeje zdanit vždy.
Pokud nesplňujete podmínky pro osvobození od platby daně z příjmu při prodeji pozemku, můžete si v přiznání odečíst různé výdaje a náklady. V případě prodeje nemovitostí, které nepoužíváte k podnikání, uvedete rozdíl mezi příjmy z prodeje a výdaji v daňovém přiznání na řádku 40 (ostatní příjmy) a v příloze č. 2.
Do výdajů je možné zahrnout i vámi zaplacenou kupní cenu, náklady spojené s prodeje nemovitostí (odměny právníkovi, notáři, náklady na vyhotovení znaleckých posudků, kolky apod.).
Pokud je váš celkový příjem nižší než 1 935 552 Kč (r. 2023), platí sazba 15 %. Překročí-li příjem tuto částku, aplikuje se sazba 23 %.
Daňové přiznání k dani z příjmů z prodeje pozemku je nutné podat do tří měsíců po konci zdaňovacího období, což v r. 2024 znamená do 2. dubna. Pokud podáváte přiznání elektronicky, lhůta se prodlužuje do 2. května 2024. V případě, že využíváte služeb daňového poradce, máte možnost podat daňové přiznání do 1. července 2024
Daň z nemovitosti se platí každý rok a její výše se odvíjí od polohy, kde se pozemek nachází, jeho velikosti a druhu využití pozemku. Tato daň u zemědělských pozemků nebývá vysoká a platí ji každoročně stávající majitel pozemku. Z pohledu prodávajícího je podstatné vědět, že je třeba v lednu následujícího roku po prodeji nemovitosti ohlásit správci daně, že došlo ke změně. V dalších letech už se finanční správa o platbu daně sama přihlásí.
Za převod vlastnických práv se platí správní poplatek, který je stanoven zákonem č. 634/2004 Sb. V roce 2024 byl tento poplatek za návrh na vklad do katastru nemovitostí stanoven ve výši 2 000 Kč.
Notářské poplatky jsou účtovány za ověření podpisů na kupní smlouvě a za další právní služby. Cena se liší v závislosti na složitosti případu a objemu poskytovaných služeb podle notářského tarifu.