První kroky ve věci dědického řízení po ztrátě blízké osoby za pozůstalé vyřídí soud - ten osloví nestranného notáře, který následně začne provádět předběžné jednání. To slouží k určení, kdo má právo na dědictví a zda existuje závěť nebo dědická smlouva.
Během předběžného šetření notář shromažďuje informace o majetku zesnulého, prověřuje přítomnost závěti a zjišťuje, kdo má právo dědit. Tento krok zahrnuje inventarizaci majetku, kdy se ocení všechny hodnoty patřící do pozůstalosti, včetně nemovitostí, bankovních účtů a dalšího majetku.
Vše, co zůstavitel vlastnil nebo měl na starosti v době svého úmrtí. Rozsah dědictví může být široký a zahrnuje jak hmotný, tak i nehmotný majetek.
Využijte naši kalkulačku pro odhad ceny pozemku. Zdarma a zcela nezávazně.
Dědici jsou nejprve zodpovědní za uhrazení všech dluhů a závazků zesnulého. Tyto závazky jsou uhraditelné z pozůstalosti před tím, než dojde k rozdělení zbývajícího majetku mezi dědice.
Po vyřízení všech dluhů notář nebo soud nařídí konečné jednání, kde se definitivně rozhodne o rozdělení majetku. Dědictví se rozděluje na základě závěti či dědické smlouvy nebo jiného právně uznávaného dokumentu, ve kterém zesnulý zůstavil rozdělení majetku. V případech, kdy takový dokument neexistuje na základě zákona. Ten stanovuje posloupnost dědických tříd.
Pokud zůstavitel zanechal závěť nebo dědickou smlouvu, majetek se rozděluje podle jeho posledního přání vyjádřeného v těchto dokumentech. Závěť umožňuje zůstaviteli specifikovat, kdo by měl dědit konkrétní majetek a v jakém poměru. Závěť může také jmenovat vykonavatele, který má na starost správu a rozdělení pozůstalosti podle zůstavitelova přání.
Závěť má právní přednost před zákonným děděním, avšak závěť nemůže úplně vyloučit tzv. nepominutelné dědice, jako jsou vlastní děti zůstavitele, kterým náleží minimálně povinný díl z dědictví, pokud nebyli zůstavitelem vyděděni z vážných důvodů.
V případě, že zůstavitel nezanechal závěť ani dědickou smlouvu, nastupuje zákonná posloupnost dědických tříd podle občanského zákoníku. Dědické třídy jsou předem stanovené a určují, kdo má právo dědit, pokud zůstavitel sám nerozhodl jinak.
Pokud zákonem stanovení dědici neexistují, majetek zůstavitele nakonec připadne státu.
Dědicové se mohou také domluvit na vypořádání dědictví - tedy na tom, jak nakonec bude dědictví rozděleno. Je rozhodně jednodušší se společně dohodnout, než nechat o případných ujednáních rozhodovat soud podle příslušných dědických podílů stanovených zákonem.
Celková délka dědického řízení závisí na složitosti případu. V průměru trvá zhruba 2 - 3 měsíce.
V komplikovaných případech se ale doba může protáhnout i na několik let. Klíčové faktory, které ovlivňují délku trvání dědického řízení, zahrnují složitost majetkových poměrů zůstavitele, přítomnost závěti, počet dědiců, jejich vzájemnou shodu a případné právní spory.
Poplatky za služby notáře platí dědicové. Poplatků spojených s dědickým řízením je několik druhů.
Platby zahrnují odměnu notáře, náhradu jeho hotových výdajů a náhradu za daň z přidané hodnoty (DPH). Tyto poplatky jsou obvykle rozděleny mezi dědice podle poměru jejich dědických podílů, pokud dědictví není předlužené.
Výše odměny notáře závisí na hodnotě dědictví.
Pro malé pozůstalosti může být minimální odměna notáře od 2 000 Kč včetně DPH pro majetek do 10 000 Kč. U větších dědictví se odměna mění progresivně podle hodnoty majetku. Příklady odměn notáře jsou: 2 % z prvních 500 000 Kč, 0,9 % z následujícího půlmilionu a 0,5 % z následujících 2 milionů Kč. Pro hodnoty nad 3 miliony Kč se sazba snižuje na 0,1 %, a nad 30 milionů Kč na 0,05 %.
Výše odměny notářů za jejich služby je zakotvena v legislativě - tzv. notářským tarifem, který udává Vyhláška č. 196/2001 Sb. Odměna za služby byla naposledy zvýšena v r. 2023.
V rámci dědictví v České republice již několik let neplatíte dědickou daň. Od roku 2014 je tato daň zrušena. To znamená, že jakýkoliv majetek, který získáte dědictvím, ať už se jedná o nemovitosti, finanční aktiva, nebo jiný majetek, nepodléhá zdanění jako příjem.
Pokud se ale rozhodnete majetek nabytý dědictvím prodat, jste povinni platit daň z příjmu, který budete mít z prodeje věci. V případě prodeje nemovitosti existují různé výjimky, kdy daň neplatíte - více se můžete dozvědět i v našem článku.
Dědicové mají také možnost se dědictví vzdát nebo jej odmítnout. Hlavními důvody k odmítnutí nebo zřeknutí se dědictví bývají osobní důvody, jako jsou rodinné spory nebo to, že dědic nemá zájem o zděděný majetek. Často se k tomuto kroku uchylují dědicové, kteří kromě majetku dědí zejména dluhy - anebo ti, jejichž osobní finanční situaci by mohlo dědictví zkomplikovat (např. v případě podnikání).
Dědictví se odmítá jako celek, nikoli jen jeho část, a tato volba musí být učiněna během stanovené lhůty, obvykle jednoho měsíce po informování dědice o jeho právu dědictví odmítnout. Pokud dědic má trvalé bydliště v zahraničí, lhůta se prodlužuje na tři měsíce.
Odmítnutí musí být vyjádřeno explicitně, buď písemně soudnímu komisaři nebo ústně do protokolu při soudním jednání. Toto prohlášení se považuje za neodvolatelné jednou, co je učiněno.
Dědictví jako takové nepropadá v pravém slova smyslu po určité době, ale existují určité lhůty, které jsou důležité v rámci dědického řízení.
Dědicové mají právo dědictví přijmout nebo odmítnout, a k tomu mají lhůtu 1 měsíce od okamžiku, kdy jsou o svých právech informováni notářem během konečného jednání dědického řízení. Pokud dědicové nevyjádří své rozhodnutí v této lhůtě, předpokládá se, že dědictví přijímají
Pokud jde o situace, kdy je po právní moci usnesení o ukončení dědického řízení objeven další majetek nebo dluh, který nebyl zahrnut do původního řízení, může být na návrh zahájeno dodatečné řízení o dědictví. Takové řízení je možné zahájit i bez návrhu za odůvodněných případů, například na podnět soudu nebo notáře.
Jakékoliv dědické nároky musí být uplatněny do tří let od právní moci usnesení o dědictví, pokud má dědic pocit, že byl opomenut nebo pokud některé dědictví nebylo správně projednáno.