Máte pocit, že si vaše pozemky někdo neprávem přivlastňuje? Hospodaří na nich a považuje je za svoje? Nebo jste se už dostali do situace, kdy jsou vaše pozemky v procesu vydržení? Co s tím? Zpozorněte, pokud vaše pozemky nemají jasně vytyčené hranice anebo objevíte nesrovnalosti na katastru nemovitostí.
Využijte služeb naší online kalkulačky. Zcela zdarma a nezávazně.
Jako vlastník pozemku můžete podniknout řadu kroků k ochraně svého vlastnictví proti vydržení. Zahrnuje to pravidelnou kontrolu a údržbu pozemku, aktivní obranu proti neoprávněnému užívání a případné právní kroky.
Existují dva druhy institutu vydržení na základě, kterých může držitel o vydržení pozemku zažádat. Řádné a mimořádné.
V případě řádného vydržení musí držitel držet pozemek nepřetržitě po dobu 10ti let a musí tak činit v dobré víře. Tzn. nabyl skutečného dojmu, že mu držený pozemek podle práva patří.
Po splnění podmínek může držitel požádat soud o potvrzení vydržení a zápis do katastru nemovitostí.
V případě mimořádného vydržení se liší doba i podmínky. Není nutná dobrá víra, držitel si tedy může být vědom toho, že mu majetek právně nenáleží, ale stará se o pozemek namísto vlastníka, který jej zanedbává. Doba držby musí být alespoň 20 let. Stejně jako u řádného vydržení, držitel musí požádat soud o potvrzení mimořádného vydržení a zápis do katastru nemovitostí.
Pokud nemáte přesně vymezené hranice pozemku, ověřte situaci v katastru nemovitostí. Je-li zápis v pořádku a odpovídá skutečnosti, můžete být v klidu. Katastr nemovitostí je veřejný rejstřík, a je dostupný zdarma a online například na webových stránkách www.cuzk.cz. Lze do něj ale nahlížet i fyzicky na patřičných katastrálních či obecních úřadech.
Pokud hranice vašeho pozemku není jednoznačná, například proto, že v terénu není zřetelná přírodní hranice, pozemky neodděluje plot nebo mezi sousedy panují nejasnosti, kde hranice vedou a máte podezření na neoprávněné užívání sousedem, nechte si pozemek vytyčit geodetem. Tento krok může předejít případnému poctivému úmyslu souseda o užívání pozemku (tedy užívání v domnění, že pozemek patří právoplatně jemu), což je jedna z podmínek vydržení.
Ačkoli vše je nejlepší řešit dohodou někdy není zbytí a nejúčinnější obranou je podání žaloby na určení vlastnického práva, zejména pokud spor o hranice trvá delší dobu.
Pokud např. vaši sousedé užívají vaši část pozemku s jasným vědomím toho, že jim nepatří, lze se bránit i žalobou proti neoprávněnému užívání části vašeho pozemku. A to žalobou na vydání věci, resp. žalobou na vyklizení nemovité věci (dle § 1040/1 občanského zákoníku).
Ano, pozemek můžete prodat i během procesu vydržení. Důležité je informovat kupujícího o probíhajícím procesu a zajistit právní ošetření transakce. Prodejem pozemku může dojít k přerušení vydržecí doby, nový vlastník by měl být aktivní v ochraně svého práva.
Máme tým odborníků, který se v zemědělských pozemcích skutečně vyzná. Vaši půdu oceníme zcela zdarma a nezávazně.
Pomocí těchto kroků můžete chránit svůj zemědělský pozemek před vydržením a udržet si své vlastnické právo. Vždy využijte služeb kvalifikovaných právních poradců, nepouštějte se do celého procesu na vlastní pěst. Je to ale komplikovaný a mnohdy i nákladný a nejistý proces. Pokud je to ale nad vaše síly, je jednou z možností pozemek prodat a utržené finance investovat do lepší budoucnosti.