Nabídka palivového dřeva v posledních letech převyšuje poptávku. Prodejci proto snižují ceny, aby dosáhli plánovaného zisku, nebo alespoň pokryli provozní náklady. Obchodník běduje, zákazník se raduje. Co za tím je?
Právě kůrovcové kalamity jako první rozhýbaly poměrně stabilní ceny. Na trh se dostalo velké množství kalamitního dřeva, které bylo nutné v krátkém čase vytěžit. Potenciální okruh zákazníků se přitom nezměnil, protože reagovat instalací kotle na tuhá paliva není jen tak.
V roce 2022 se zákazníci vystrašení energetickou krizí začali předzásobovat. Ceny energií dokonce přivedly prodejcům pár nových zákazníků, kteří měli možnost využít stále funkční kotel na tuhá paliva, nebo znovu zprovoznili zaslepený komín. Následující zima byla ovšem mírná, a tak se kůlny a kůlničky příliš nevyprázdnily.
Poptávka v roce 2023 výrazně klesla napříč Českem, a to o 20 – 40 %. Tím samozřejmě vznikl další tlak na ceny. Především v oblastech s menší hustotou obyvatel museli jít prodejci s cenami výrazně dolů o několik stokorun za kubík. Jiná situace je v okolí velkých měst, kde kromě vyšší poptávky ceny palivového dřeva prodražují i náklady na dopravu.
Průměrný výpočet mluví o tom, že spotřeba dřeva je jeden kubík dřeva na každý jeden kilowatt výkonu kotle. Např. pro kotel, který má výkon 20 kW, budete potřebovat 20 m³ dřeva. Záleží ale samozřejmě i na druhu kamen.
Podle lesního zákona si můžete v lese zcela legálně sbírat suchou klest, která spadla ze stromu nebo zůstala po těžbě. Pouze by neměla mít průměr dřeva bez kůry větší než 7 cm.
PLM (plnometr): 1×1×1 m dřevní hmoty bez vzduchu
PRM (prostorový metr rovnaný): Vyskládaný kubík – 60 až 75 % dřeva, zbytek je vzduch.
PRMS (prostorový metr sypaný): Kubík sypaný volně – cca 40 % dřeva.
Moderní krbová kamna a vložky dosahují účinnosti 75-85 %. Oproti tomu otevřený krb má účinnost pouhých 10-20 %. Minimálně 80-90 % energie tak odchází komínem, nemluvě o zplodinách podílu zplodin.
Pokud chcete výrazně ušetřit, poohlédněte se ve svém okolí pro prodejci, který nabízí dřevo formou samovýroby nebo vyskládané u lesní cesty, kde vás ceny vyjde kolem tisícovky. Pokud si ovšem po dohodě sami pokácíte například smrkovou souš, dostanete se na cenu jen lehce přesahující sto korun za kubík. A to už stojí za trochu té námahy. Pro řadu rodin je to už léta příjemná tradice, která oživí vzpomínky na skautská léta.
Radí v ní, jak topit ekologicky i ekonomicky, na co si dát pozor, jak správně sušit dřevo nebo jakou teplotu udržovat v kamnech.
MŽP také připravilo informativní web, kde lze nalézt kromě rad i zprávy o dotacích nebo změnách legislativy: