Kupní smlouva nemusí být vůbec složitá. Ale při prodeji nebo koupi pozemku je zásadní. Špatně napsaná kupní smlouva může jednu nebo druhou stranu znevýhodnit nebo poškodit. Naopak - férová kupní smlouva by měla být především srozumitelná, spravedlivá a měla by odrážet skutečnou vůli obou stran k dosažení společného cíle – převodu vlastnictví pozemku za dohodnutých podmínek. Dobrá smlouva předchází budoucím možným sporům a zajišťuje bezpečný prodej.
Na internetu je možné nalézt různé volně dostupné vzory kupní smlouvy - přesto každý odborník na pozemkové právo a obchod s nemovitostmi doporučí raději nechat si vypracovat smlouvu na míru odborníkem.
Zajímá vás, jak má vypadat kupní smlouva? Podívejte se na náhled naší kupní smlouvy, kterou připravil tým odborníků.
Využijte služeb naší online kalkulačky. Zcela zdarma a nezávazně.
Podle občanského zákoníku (zákon č. 89/2012 Sb.), není notářské ověření podpisů na kupní smlouvě při prodeji nemovitostí obecně povinné pro její platnost. Avšak, pro zápis vlastnického práva do katastru nemovitostí je vyžadováno, aby smlouva byla "veřejnou listinou", což znamená, že musí být buď notářsky ověřena, nebo vytvořena přímo notářem jako notářský zápis (notářský zápis má silnější právní účinky, včetně nezpochybnitelnosti data).
Je jednodušší si podpisy nechat hned ověřit, abyste se vyhnuli problémům s dokazováním jejich pravosti. Učinit tak můžete u notáře, advokáta nebo na místech CZECH POINT, které bývají na pobočkách České pošty nebo na obecních úřadech. Všechny služby jsou zpoplatněny. Za ověření podpisu u notáře, advokáta a stejně tak na pobočkách CZECH POINT zaplatíte 30,- Kč za jeden podpis. Podle notářského tarifu by za ověření podpisu na smlouvě notářský poplatek měl dělat 85,- Kč, pokud je smlouva sepsána v češtině. Advokát může ověřit podpis na listině, kterou sám sepsal, nebo kterou před ním daná osoba přímo podepsala. Takové ověření stojí zpravidla 30,- Kč nebo je zahrnuto v odměně úkonu přípravy smlouvy.
Částky za vyhotovení kupní smlouvy odborníkem se mohou lišit - podle složitosti smlouvy, hodnoty transakce, nebo toho zda je služba poskytována notářem, advokátem či jiným právním profesionálem.
Za sepsání kupní smlouvy na nemovitost platí ten, kdo si tuto smlouvu objedná, většinou to bývá tedy prodávající, nicméně prodávající a kupující se mohou domluvit i např. na tom, že se na nákladech za smlouvu budou podílet oba rovným dílem, popř. jinak.
Vyhláška č. 196/2001 Sb. o odměnách a náhradách notářů, správců pozůstalosti a Notářské komory České republiky (notářský tarif) zde.
Mnoho prodávajících se proto, aby ušetřili rozhodne sepsat smlouvu bez odborné pomoci jen na základě volně dostupných smluv svépomocí. Ale pozor - ačkoli při použití generických volně dostupných smluv zdánlivě ušetříte, pokud není smlouva dobře sepsaná, může se zatraceně prodražit.
Variantou může být při prodeji využít služeb firem zabývajících se obchodem s nemovitostmi. Naše firma Farmíto nabízí kompletní servis spojený s prodejem pozemku, včetně vyhotovení smlouvy, v ceně transakce.
V České republice je limit pro hotovostní platby stanoven zákonem č. 254/2004 Sb., o omezení plateb v hotovosti, ve znění pozdějších předpisů. Tento zákon stanoví maximální částku, kterou je možné zaplatit v hotovosti při jakékoli transakci, včetně prodeje pozemku.
Podle aktuální legislativy je maximální povolená výše hotovostní platby 270 000 Kč. Pro transakce přesahující tento limit, jako je typicky prodej pozemku, je tedy nutné použít bezhotovostní platbu nebo kombinaci hotovostní a bezhotovostní platby, kde částka v hotovosti nepřesáhne stanovený limit. V praxi se při prodeji nemovitostí a pozemků obvykle využívá bezhotovostních plateb převodem na účet z důvodu bezpečnosti a lepší dokumentace transakce pro účely daňového přiznání a právní jistoty.
Podpisem smlouvy anabáze prodeje nekončí. K převodu vlastnických práv nedochází na nového majitele samotnou transakcí, ale až zápisem do katastru nemovitostí. Proto je vhodné si i tento krok ve smlouvě ošetřit.
Jestliže dochází k převodu nemovitosti, která není evidována v katastru nemovitostí, k převodu vlastnictví dochází již uzavřením smlouvy.
Za návrh na vklad do katastru nemovitostí je hrazen poplatek podle platného sazebníku od r. 2020 je to 2 000,- Kč podle položky č. 120 přílohy k zákonu č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů.. Dálkový přístup do katastru umožňuje zpracovat si návrh vkladu online a poté ho podat osobně vytištěný nebo v .pdf elektronicky.
Strany by si měly věci odevzdat primárně ve stavu, v jakém byly tyto v okamžiku uzavření smlouvy. Doporučujeme tedy připojit a sepsat předávací protokol. V předávacím protokolu by měl být detailně popsán stav převáděné nemovitosti, vybavení, závady apod.
Jaké poplatky a daňové povinnosti spojené s prodejem nemovitosti? Je jich celá řada a jejich výše se může lišit podle rozsahu a složitosti celé transakce. Těmi hlavními jsou poplatky za právní nebo notářské služby a zastoupení; poplatek za vyhotovení smlouvy; dále poplatky spojené s katastrem nemovitostí za převod a vklad. Dále to mohou být bankovní poplatky spojené s transakcí. A v neposlední řadě daně.
Mohou se vyšplhat na desítky tisíc korun - a v některých případech, kdy je prodávající povinen platit daň z příjmu i na více.
Pokud chcete vědět, co všechno jste povinováni platit - a kdy jste např. od daně z příjmu osvobozeni, podívejte se na náš článek, ve kterém vše podrobně rozebíráme.
Ozvěte se nám. Váš pozemek zdarma a nezávazně naceníme a vyřídíme za vás veškeré starosti.