Je prokázáno, že suchá jarní a letní období, která jsou četná v posledních letech, přímo souvisí s mírnými, téměř až středomořskými zimami, které jim předcházely. Vědci zjistili, že pokud stoupne teplota v zimě o pouhý stupeň, hranice sněhu se zvýší o celých 150 metrů nadmořské výšky. To výrazně sníží objem zadržované vody pro jarní tání a na měsíce negativně ovlivní hladinu spodních vod i v průtoky řek.
Je přirozené, že pozvolna tající sněhová pokrývka zásobuje půdu vláhou daleko vydatněji než přívalový déšť. Nasytí všechny vrstvy podloží, a tím dlouhodobě poskytne životadárnou vláhu plodinám. Četnější a vydatnější pramínky také následně plní koryta řek, což při vyšším stavu vody umožní realizaci závlah v nižších polohách. Právě tam je obvykle vysoký pěstební potenciál.
Velmi mírné podzimní teploty byly příznivé pro zakořenění ozimů, ať už jde o řepku nebo obiloviny. Rostliny tak vstoupily do zimního období v dobré kondici. Následně je na většině území pokryla sněhová peřina, která bohužel záhy roztála. Co by rostliny mohlo poškodit, je kolísání teplot, kdy na ně zaútočí nejrůznější houbové choroby. Choulostivější plodiny rovněž může ohrozit i případný holomráz. V tom nejhorším případě by bylo nutné na jaře plodiny zaorat. To, že extrémní mrazy ničí také choroby a škůdce, by pro farmáře byla jen slabá útěcha.
Pěstitelé budou s napětím očekávat, v jaké kondici ozimy přečkají zimu a jak bude půda zásobena vláhou pro jarní osetí. Právě tyto okolnosti nejvíce ovlivní průběh jarních prací na poli. Následně i celou úrodu a tedy i ceny potravin na pultech obchodů.
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) přináší v průběhu celé zimní sezóny pravidelné sněhové zpravodajství.
Každý den ráno probíhá kontrola dat ze stanic, které měří sněhovou pokrývku a jsou dostupná on-line v databázi.
Jejich data jsou užitečná pro všechny milovníky sněhu, turisty i hospodáře. Ale také výrazně pomáhají hydrologům a vodohospodářům, kteří následně vědí, kolik vody jim může při výrazné oblevě přitéct z jednotlivých povodí. Tyto informace tak slouží mimo jiné k předcházení povodním.