Pokud zvažujete prodej zemědělského pozemku bez vlastní přístupové cesty, asi tušíte, že to nebude jen tak. Stačí, když si představíte sami sebe v roli kupujícího. Poradíme vám, jak postupovat, abyste i přes tento hendikep realizovali výkup pozemků nebo jeho prodej co nejvýhodněji.
Využijte služeb naší online kalkulačky. Zcela zdarma a nezávazně.
Ten, kdo nebude postrádat přístupovou cestu, je logicky majitel sousedního pozemku, proto se taková adresná nabídka jeví jako nejjednodušší a proces prodeje zemědělského pozemku nejrychlejší. Ovšem počítejte s tím, že omezený okruh zájemců není soutěžním prostředím, takže taková nabídka nebude z nejvyšších.
Jestliže vás netlačí čas, jako první možnost doporučujeme pokusit se přístupovou cestu zřídit ještě před samotným prodejem pozemku.
V některých případech je možné vést cestu přes pozemek vlastněný státem či obcí. Na příslušném úřadě tak můžete požádat o její zřízení nebo za tímto účelem požádat o odkup části pozemku.
Nejčastěji bývá přístup možný přes jiný soukromý pozemek. S jeho majitelem pak můžete uzavřít dohodu o věcném břemeni cesty (tzv. služebnost chůze a jízdy). Potenciální kupec se jistě nespokojí s nějakým čestným slovem, proto je třeba věcné břemeno zapsat do katastru nemovitostí. Ptáte se, co když soused odmítne?
Podobných případů je mnoho, proto v zájmu využití půdního fondu na takové situace pamatuje zákon. Odmítne-li soused umožnit přístup, můžete se podle § 1029 občanského zákoníku domáhat tzv. nezbytné cesty soudní cestou. Proces prodeje zemědělského pozemku se tím ale oddálí, nemluvě o narušení sousedských vztahů, plánujete-li v místě i nadále žít.
Pokud žádné z výše uvedených řešení nechcete podstoupit například z časových důvodů, můžete samozřejmě hledat kupce, který si přístup následně vyřeší sám. Počítejte však s tím, že kupní cena bude nižší.