Trvalé travní porosty jsou zemědělské pozemky, které jsou pokryty převážně trávou nebo jinou travně bylinou směsí. Zákon nestanovuje z kolika procent musí být pozemek zatravněný - podstatný je účel, k jakému pozemek slouží a to je pro pastvu hospodářských zvířat nebo sklizeň píce, jako zdroj krmiva pro zvířata, podporují biodiverzitu a přispívají k ochraně půdy. TTP je totiž také velmi významným krajinným prvkem. Slouží jako přirozená bariéra proti šíření škodlivých látek a jako filtry znečištění.
Aby byl pozemek uznán jako TTP kromě účelu musí být zatravněný trvale. Půda určená jako trvalý travní porost nesmí být obráběna alespoň pět let.
V praxi je v České republice trvalý travní porost (TTP) nejčastěji využíván pro produkci biomasy a to krmiva pro hospodářská zvířata.
Kromě produkce krmiva TTP slouží také k ochraně půdy před erozí, podpoře biodiverzity a jako významný krajinný prvek. Tyto funkce jsou důležité pro udržení zdravého životního prostředí a udržitelné zemědělství. Vzhledem k rostoucímu důrazu na environmentální aspekty zemědělství se význam TTP pro ekosystémové služby a ochranu přírody stává stále výraznějším.
U jakéhokoli hospodaření by mělo platit, že farmáře nebo hospodáře má uživit půda. Ovšem v případě trvalých travních porostů je cesta k obchodovatelnému produktu o něco složitější než na intenzivně obhospodařované orné půdě. Ačkoli na trvalých travních porostech je možné i intenzivně pěstovat biomasu - především jako krmivo pro hospodářská zvířata, vzhledem k lokalitám, kterými jsou v ČR spíše méně úrodné oblasti, ani produkce tedy není tak velká. A produkce krmiva navíc není tak výnosná jako plodiny pěstované na orných půdách. Proto u nás má TTP především ekologickou funkci.
Ekonomický potenciál trvalých travních porostů bohužel zatím neumíme pořádně využít. Chybí navazující energetická infrastruktura, která by zpracovávala biomasu a distribuce dobytka naráží na stanovené limity. Hospodář či vlastník, který má zájem část půdy přeměnit na TTP, je tak do značné míry závislý na dotacích.
Ty jsou užívány převážně pro pastvu zvířat. Správa pastvin se zaměřuje na udržení zdravého, vysoce produktivního porostu, který může zvířatům poskytovat dostatečné množství kvalitní píce.
Pokud využíváte TTP pro pastvu, můžete mít příjmy z prodeje živočišných produktů, jako je mléko, maso, vlna a další produkty z chovu dobytka, ovcí, koz atd.
Pastevní píce je termín používaný pro označení rostlin nebo směsi rostlin, které jsou využívány pro pastvu zvířat. Jedná se o vegetaci, která roste na pastvinách nebo trvalých travních porostech (TTP), a je přirozeným zdrojem potravy pro pasoucí se hospodářská zvířata, jako jsou krávy, ovce, kozy a koně. Pastevní píce zahrnuje různé druhy trav, bylin a někdy i nízké keře, které poskytují nutriční hodnoty potřebné pro zdraví a růst zvířat.
Kvalita pastevní píce se může lišit v závislosti na mnoha faktorech, včetně druhu půdy, klimatických podmínek, správy pastvin a dostupnosti vody. Pro zajištění dostatečné a vyvážené stravy pro zvířata je často nutné pastevní píci doplňovat dalším krmivem nebo provádět opatření k zlepšení její kvality, jako je hnojení, zavlažování nebo obměna druhů rostlin.
Správné řízení pastvin a udržování kvality pastevní píce jsou klíčové pro udržitelné zemědělství, neboť přispívají k ochraně půdy, podpoře biodiverzity a efektivnímu využívání zemědělské půdy.
Pastva zvířat má řadu výhod jak z hlediska jejich zdravotního stavu, tak i z hlediska ekonomického a ekologického (snížení potřeby dodatkové energie a nákladovosti). Pastva s optimálním zatížením byla vždy nejpřirozenějším a nejlevnějším způsobem obhospodařování a využívání travních porostů v méně příznivých podmínkách.
Louky mohou být používány buď na pěstování krmiv nebo spíše jako krajinné prvky plnící ekologickou nebo rekreační funkci.
Pravidelně hnojené, často sečené nebo intenzivně pasené, s cílem maximalizovat produkci krmiva.
Největší přímý příjem můžete získat prodejem krmiva, jako je seno nebo siláž, které z TTP získáte. Tento příjem závisí na kvalitě a množství produkovaného krmiva. Často se sekají pro produkci sena nebo siláže. Louky mohou být také využívány pro rekreační účely nebo jako součást agroenvironmentálních programů.
Méně často hnojené a sečené, s nižší intenzitou pastvy. Tyto porosty jsou často využívány v rámci programů na podporu biodiverzity a ochrany přírody.
Trvalé travní porosty plní v krajině také významnou ekologickou funkci. Slouží jako ochrana půdy před erozí a krajinné prvky. Zapojený travní porost využívá dešťové srážky ze 70 %. Plynulé obrůstání porostů je vázáno na zásoby spodní vody.
V ČR existují různé agroenvironmentální a klimatické programy a dotace z Evropské unie a státního rozpočtu, které podporují udržitelné hospodaření, včetně udržování a ochrany TTP. Tyto programy mohou poskytovat příjmy za plnění určitých environmentálních kritérií, jako je zachování biodiverzity, ochrana půdy před erozí a podpora udržitelného zemědělství.
Vlastníci TTP mohou být také oprávněni k získání dotací a podpor z různých zemědělských a environmentálních programů, včetně těch, které jsou financovány Evropskou unií a českým státním rozpočtem. Tyto programy mohou nabízet finanční kompenzace za dodržování určitých environmentálních a hospodářských standardů.
V některých případech mohou být trvalé travní porosty využívány pro rekreační účely, jako jsou procházky, turistika nebo jiné volnočasové aktivity, pokud to není v rozporu s ochranou přírody a krajiny. Podle stavebního zákona, ale není možná na pozemcích klasifikovaných jako zemědělská půda bez rekolaudace na jiný druh pozemku (stavební) umisťovat žádné stavby či objekty určené k bydlení, které jsou pevně spojeny se zemí.
Nabízíme odhad ceny pozemku zdarma a nezávazně. Každý pozemek je unikátní, proto doporučujeme využít služeb odborníků, a ne obecných kalkulaček.
V podmínkách České republiky je trvalý travní porost (TTP) nejčastěji osázen směsí trav a bylin, které jsou přizpůsobeny místním klimatickým a půdním podmínkám. Cílem je vytvořit vyvážený ekosystém, který je produktivní pro zemědělské využití, zároveň podporuje biodiverzitu a plní ekologické funkce, jako je prevence eroze a zlepšení kvality půdy.
Tyto a další druhy jsou často kombinovány do směsí, aby se dosáhlo optimálního výsledku z hlediska krmné hodnoty, odolnosti vůči nemocem a schopnosti adaptace na specifické podmínky stanoviště. Výběr konkrétních druhů a jejich poměr v směsi závisí na cílech hospodaření, klimatických podmínkách, typu půdy a požadavcích na udržitelnost.
Způsoby využívání travních porostů současně ovlivňují druhové složení a výnosnost. Produkční využití zahrnuje sečení, spásání nebo kombinované využití. Sečení v optimální zralosti podporuje rozvoj a zvětšuje podíl vzrůstnějších druhů. Nižší druhy jsou v důsledku déletrvajícího zastínění potlačovány a hustota porostu se snižuje.
V České republice jsou nejčastěji v oblastech, kde jsou přírodní podmínky méně příznivé pro intenzivní zemědělskou produkci, jako jsou horské a podhorské oblasti, nebo v oblastech s omezenými možnostmi zavlažování. Tyto oblasti zahrnují:
Jako vlastník trvalého travního porostu (TTP) v České republice se musíte řídit určitými pravidly a povinnostmi stanovenými platnou legislativou, která se týká zemědělské půdy a ochrany přírody. Co tedy smíte, nesmíte nebo ze zákona musíte?
V České republice je přeměna trvalého travního porostu (TTP) na jiné typy využití půdy regulována a často vyžaduje schválení příslušných orgánů. Tato omezení jsou zavedena s cílem ochrany zemědělské půdy, podpory biodiverzity a prevence negativních dopadů na životní prostředí. Tedy v kostce - obecně není jednoduché pozemek vedený jako zemědělský rekolaudovat jako stavební. V některých případech, kdy jsou pozemky v různých pásmech tříd ochrany; nachází se na nich mimořádně kvalitní půda nebo se nacházejí v chráněných krajinných oblastech a hrají důležitou roli v rázu krajiny, to není možné vůbec.
Klíčová legislativa a principy zahrnují:
Pro zahájení procesu přeměny TTP je obvykle nutné podat žádost na příslušném krajském úřadě nebo na Ministerstvu zemědělství, v závislosti na konkrétních podmínkách a rozsahu plánovaného projektu. Ať už chcete pouze změnit typ využívání zemědělské půdy - tedy např. z louky na sad, les či zahradu, nebo máte větší plány. Důrazně se doporučuje konzultovat plány a záměry s odborníkem nebo právním zástupcem, aby bylo zajištěno dodržení všech relevantních právních a regulačních požadavků.
Ministerstvo zemědělství vydává příručku opatření AEKO (agroenviromentálně-klimatická opatření) zaměřenou na ošetřování trvalých travních porostů, kde uvádí podrobná doporučení a návody, jak k TTP přistupovat.